Migracja z Joomla 1.5 do 1.6

poniedziałek, 17 styczeń 2011 09:47 | Napisał:  Michał Trzepizur

Czy można w łatwy sposób przeprowadzić migrację Joomla! 1.5.x do 1.6.x  - z tym pytaniem będzie się borykało coraz więcej osób. Czy migracja jest bezpieczna? Jak to zrobić?.Na wstępie należy zaznaczyć, że migracja to nie aktualizacja wydania do nowszego. Niestety nie ma możliwości przeprowadzenia uaktualnienia w taki sposób jak było to w przypadku aktualizacji np: Joomla! 1.5.21 do 1.5.22. W najnowszej wersji Joomla! wprowadzono wiele zmian i zabieg migracji z 1.5 nie jest wcale taką prostą czynnością. Warto sobie również zadać pytania czy warto migrować? Zasada jest prosta - jeśli Twoja witryna, która działa na Joomla 1.5 w pełni spełnia Twoje oczekiwania, działa stabilnie i nie potrzebujesz np: zaawansowanej kontroli dostępu (ACL - Access Control Level), która to znajduje się Joomla 1.6 - to zostań przy swoim dobrze działającym wydaniu 1.5. Trzeba także sprawdzić czy szablon, jakiego używamy ma już swój odpowiednik do nowej wersji Joomla!. Dodatkowo przejrzeć wszystkie moduły, komponenty i dodatki jakich użyliśmy do stworzenia naszej witryny i znaleźć ich odpowiedniki, które będą działały w wydaniu 1.6.

Pamiętajcie! - Joomla 1.6 pozbawiona jest zgodności wstecznej. Wszystkie szablony, komponenty, moduły i dodatki muszą być przygotowane zgodnie z wymogami wersji 1.6 (stare dodatki nie będą działać)

Przejdźmy teraz do procedury migracyjnej. Od czego musimy zacząć?. Oczywiście pierwszym krokiem przed podjęciem jakichkolwiek czynności jest wykonanie kopii zapasowej naszej witryny. Kopię możemy wykonać ręcznie lub przy pomocy np: AkeebaBackup. Mając kopię naszej witryny możemy zacząć pracę przy migracji. Dobrym rozwiązaniem jest również (zalecanym) pobranie kopii zapasowej na komputer lokalny i testy migracyjne np: przy pomocy mov'AMP PL. Decyzję pozostawiam Wam. Sprawdźmy czy nasza Joomla 1.5 jest w najnowszym wydaniu (obecnie 1.5.22) jeśli nie, najlepiej jest przeprowadzić aktualizację 1.5.x do najnowszej wersji przed procedurą migracyjną. Musimy także sprawdzić czy nasz szablon ma swój odpowiednik, który będzie działał w Joomla! 1.6. Dodatkowo pobrać potrzebne nam dodatki - oczywiście zgodne z Joomla! 1.6 ( w chwili pisania tego artykułu jest ich jedynie 256 szt ).

1. Zaczynamy migrację. Do tego celu potrzebne nam będzie narzędzie jUpgrade. Przed jego instalowaniem sprawdźcie czy spełniacie wymagania potrzebne do prawidłowej pracy tego narzędzia:

Wymagania dla jUpgrade

  • PHP 5.x
  • Curl module of PHP enabled
  • Joomla 1.5
  • A Browser with Javascript/jQuery support

2. Przeprowadzamy instalację jUpgrade na naszej witrynie z Joomla! 1.5 ( a właściwie na naszej kopii witryny ) Nigdy nie prowadźcie żadnych ryzykownych prac na swojej witrynie produkcyjnej!. W tym celu klikamy na zapleczu naszej witryny Rozszerzenia > Instalator, klikamy przycisk "Przeglądaj" i wskazujemy naszą paczkę z jUpgrade.

migr13.  Po zainstalowaniu komponentu jUpgrade możemy przeprowadzić proces migracyjny. W tym celu klikamy na zapleczu naszej witryny Komponenty > jUpgrade. W tym miejscu zobaczymy grafikę i przycisk umożliwiający rozpoczęcie migracji.

Startjupgrade

4. Rozpocznie się proces migracyjny.migr2


5.  Po zakończeniu całego procesu możemy wybrać jeden z linków Witryna (przejdziemy na naszą frontową stronę witryny) lub Administrator (czyli nasze zaplecze). Ja kliknąłem Administrator i oczom mym ukazał się całkiem ładny i nowy panel logowania

migr3
Czyżby migracja się udała ??


5. W moim przypadku wszystko się udało. Panel administracyjny działa poprawnie, witryna działa poprawnie. Pamiętajcie! testy migracji wykonujcie na testowej wersji swojej witryny!.

migr4Podsumowanie:  W chwili obecnej jest jeszcze zbyt mało zgodnych z wersją Joomla! 1.6 komponentów, dodatków, modułów i szablonów aby bez problemu przeprowadzić migrację z wersji 1.5 do 1.6. Jeśli jednak na naszej witrynie nie używamy wielu dodatkowych komponentów i potrafimy sami przygotować (zmodyfikować) nasz obecny szablon - można się pokusić o migrację. Moim zdaniem migracja jest jednak bezpodstawna jeśli nasza witryna działa poprawnie. W Joomla 1.6 nie znajdziemy aż tylu ciekawych zmian aby za wszelką cenę przeprowadzać proces migracyjny. Przede wszystkim obecne wydanie Joomla! 1.6 należy traktować ze sporym dystansem. Prawdopodobnie w niedługim czasie będą wydawane aktualizacje do wydania 1.6 poprawiające ewentualne błędy znalezione przez użytkowników. Jeśli chcesz używać Joomla! 1.6 - pobierz, zainstaluj, poznaj. Nie widzę jednak powodu aby w chwili obecnej swoje witryny opierać na 1.6 - moim zdaniem jest zbyt wcześnie.....

I dobra wiadomość: W ciągu najbliższych dni zostanie przygotowany nowy projekt "JAMP" - następca mov'AMP PL. Dzięki programowi JAMP będziemy mogli testować Joomla! 1.6 na swoim lokalnym komputerze. Dodatkowe informacje o projekcie JAMP już wkrótce ....
Czytany 9204 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2013 23:59
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Michał Trzepizur

Michał Trzepizur

Administrator Joomla! Wiceprezes Fundacji PCJ "Otwarte Źródła". Twórca programu JAMP (lokalny serwer dla Joomla!). Administrator Polskiego Centrum Joomla!. Zawodowo związany z branżą IT. Od wielu lat zajmuje się administracją witryn opartych o CMS Joomla!.

comments powered by Disqus