Szewc bez butów chodzi - migracja witryny z Joomla! 1.5

niedziela, 20 styczeń 2013 19:10 | Napisał:  Michał Trzepizur

Znane jest wszystkim powiedzenie "Szewc bez butów chodzi". W moim przypadku dokładnie tak się stało. Wstyd się przyznać, ale dopiero teraz moja strona została przeniesiona z Joomla! 1.5 do 2.5.x. 

Wygląd

Nowa strona nie różni się znacząco od poprzedniej. Nie zmieniłem szablonu, którego używam chyba od 2008 roku i mam do niego sentyment. Szablon został tylko dostosowany do Joomla! 2.5.x i poza zmianą czcionki wszystko jest takie samo jak na stronie poprzedniej.

Zmiany

Na nowej stronie jest jednak kilka drobnych zmian. Poza wspomnianą zmianą czcionki, zainstalowałem komponent K2, który służy mi do obsługi bloga. Oczywiście zostały zaktualizowane wszystkie składniki Joomla! (komponenty, dodatki, moduły). W kwestii bezpieczeństwa także wprowadzono parę zmian i mimo, że do tego czasu nigdy nie miałem problemu z żadnym włamaniem (chociaż próby były) warto czasem jeszcze raz przejrzeć wszystkie wdrożone rozwiązania i je poprawić lub rozbudować o nowe.

Wyszukiwarka indeksująca

Włączona została wyszukiwarka indeksująca, dzięki której możecie znaleźć więcej i szybciej :)

Komentarze

Zmieniłem także system komentarzy. Niestety wykorzystywany do tej pory komponent jcomments nie spełniał wszystkich wymagań. Dodatkowo, w momencie przenoszenia witryny, okazało się, że są pewne problemy (bazodanowe), których rozwiązanie zajęłoby pewnie trochę czasu. Zdecydowałem wdrożyć dla K2 system komentarzy Disqus - dzięki temu przenoszenie systemu komentarzy nie sprawi w przyszłości żadnych problemów. Niestety do nowej wersji Disqus-a nie ma jeszcze języka polskiego - mam nadzieję, że szybko się to zmieni.

Zła wiadomość jest taka, że na stronie nie będą już widoczne komentarze, które pojawiły się przed migracją strony. Oczywiście mam je wszystkie w kopii witryny i bardzo za nie dziękuję. Zachęcam natomiast do komentowania obecnych na blogu artykułów przy pomocy systemu Disqus.

Podsumowanie

Jeszcze wiele pracy przede mną. Do przygotowania i wdrożenia zostały [Szkolenia], [Rozszerzenia] oraz [Usługi]. Mam jednak nadzieję, że na blogu będziecie mogli przeczytać ciekawe rzeczy dotyczące Joomla!. Postaram się także przygotować cykl materiałów o bezpieczeństwie w Joomla!.

 

 

Czytany 22229 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2013 23:59
Oceń ten artykuł
(3 głosów)
Michał Trzepizur

Michał Trzepizur

Administrator Joomla! Wiceprezes Fundacji PCJ "Otwarte Źródła". Twórca programu JAMP (lokalny serwer dla Joomla!). Administrator Polskiego Centrum Joomla!. Zawodowo związany z branżą IT. Od wielu lat zajmuje się administracją witryn opartych o CMS Joomla!.

comments powered by Disqus
Więcej w tej kategorii: « Call of Duty Modern Warfare 2