jUpgradePRO - migracja Joomla! 1.5 do 2.5 oraz 3.0.x

wtorek, 22 styczeń 2013 18:32 | Napisał:  Michał Trzepizur

Wczoraj pojawiła się nowa wersja popularnego komponentu migracyjnego dla Joomla!. jUpgrade, to komponent dzięki któremu przeprowadzimy migrację z Joomla! 1.5 do 2.5.x. Nowa wersja komponentu została wzbogacona także o możliwość migracji do Joomla! 3.0.x.

Jakie są podstawowe różnice pomiędzy starą a nową wersją?

jUpgrade musiał być zainstalowany na Joomla 1.5. Migrację przeprowadzaliśmy wewnątrz witryny Joomla! 1.5 a nasza nowa strona była zapisywana w osobnym katalogu. Następnie musieliśmy w nowej wersji wykonać kopię, przenieść ją w odpowiednie miejsce, tak aby była widoczna dla świata.

jUpgradePRO instalujemy w środowisku, do którego chcemy przenieść nasze dane z Joomla! 1.5. Oznacza to, że jeżeli chcemy przenieść nasze dane z Joomla!.1.5 do Joomla! 2.5 wystarczy, że zainstalujemy w dowolnym miejscy czystą wersję 2.5 (koniecznie bez przykładowych danych) a następnie zainstalujemy komponent jUpgradePRO, który "przeniesie" nasze dane z naszej witryny do czystej instalacji Joomla! 2.5.

jUpgradePRO posiada 2 metody działania. Migracja przy pomocy bazy danych (tak jak to było w poprzedniej wersji) oraz metodę RESTful. W tej metodzie nie musimy podawać żadnych informacji do połączenia z bazą danych. Wystarczy, że w witrynie z Joomla! 1.5, z której chcemy przenieść dane zainstalujemy odpowiedni plugin, który jest dostarczony razem z komponentem.

Proces instalacji i migracji (RESTful):

 1. W Joomla! 1.5 zainstaluj plugin (dodatek) dołączony do komponentu
 2. Na zapleczu witryny z Joomla! 1.5 przejdź do Rozszerzenia / Dodatki / i odszukaj dodatek System - jUpgrade
 3. Ustaw swoje "tajne hasło"  i włącz dodatek.
 4. W dowolnym miejscu (na swoim hostingu lub na serwerze lokalnym np: JAMP) zainstaluj Joomla! 2.5 lub 3.0.x (koniecznie bez przykładowych danych)
 5. Zainstaluj komponent jUpgradePRO w witrynie, do której chcesz przenieść dane.
 6. W konfiguracji komponentu wybierz metodę migracji (RESTful wydaje mi się metodą prostszą). Podaj dane swojej starej witryny na Joomla! 1.5 (czyli adres, login i hasło administratora oraz twoje "tajne hasło", które dodałeś wcześniej w Joomla! 1.5.
 7. Uruchom proces migracji.

Najważniejsze funkcje jUpgradePRO:

 1. Możliwość migracji z Joomla! 1.5 do 2.5 oraz 3.0.x
 2. Dwie metody migracji
 3. Migracja wszystkich podstawowych składników Joomla!
 4. Utrzymanie wszystkich nr ID po migracji
 5. Brak problemów z tabelą Assets
 6. Pełna integracja z Joomla!
 7. Dodane skrypty CLI


W chwili obecnej możemy przenieść (migrować) tylko integralne dane Joomla! (kategorie, artykuły, kontakty, reklamy itd.). Jednak deweloperzy zapowiadają już w okolicach lutego 2013r. wydanie kolejnej wersji jUpgradePRO, która rozpocznie dodawanie do niej nowych pluginów, dzięki czemu proces migracji zostanie wzbogacony o możliwość przeniesienia z Joomla! 1.5 do 2.5/3.0 także najpopularniejszych (zewnętrznych) komponentów.

Z niecierpliwością czekam na kolejne wydanie jUpgradePRO.

Strona dewelopera: redcomponent.com

 

Czytany 32933 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 22 styczeń 2013 23:58
Oceń ten artykuł
(8 głosów)
Michał Trzepizur

Michał Trzepizur

Administrator Joomla! Wiceprezes Fundacji PCJ "Otwarte Źródła". Twórca programu JAMP (lokalny serwer dla Joomla!). Administrator Polskiego Centrum Joomla!. Zawodowo związany z branżą IT. Od wielu lat zajmuje się administracją witryn opartych o CMS Joomla!.

comments powered by Disqus