Koniec wsparcia dla Joomla! 1.5 w JED

sobota, 09 luty 2013 13:10 | Napisał:  Michał Trzepizur

6 lutego 2013 roku na stronie The Joomla! Community Portal ™ opublikowano dość zaskakującą informację. Koniec z dodatkami dla Joomla! 1.5 w JED.

JED

JED - czyli Joomla! Extensions Directory (Główny katalog rozszerzeń dla Joomla!)

Koniec wsparcia

O tym, że wsparcie dla Joomla! 1.5 się zakończyło wiemy już od jakiegoś czasu. Niestety teraz zespół poszedł dalej. Od 1 Marca 2013 roku z JED zaczną być usuwane komponenty/dodatki/moduły, które kompatybilne są tylko z Joomla! 1.5.

Oznacza to, że jeśli dodatek został napisany tylko dla Joomla! 1.5 i nie ma wersji dla Joomla! 2.5 czy 3.0 to zostanie on usunięty z JED. Każdy deweloper będzie miał 14 dni na ewentualne dodanie wersji dla Joomla! 2.5 czy 3.0 - jeśli nie zaktualizuje swojego wpisu, może liczyć się z tym, że jego dodatek zostanie usunięty na stałe.

Linia czasu

1 Kwiecień 2012: Zaprzestano akceptowania dodatków w JED, które były kompatybilne tylko  z Joomla! 1.5
15 luty 2013: W JED zostanie wyłączona ikona (Joomla! 1.5)
1 marzec 2013: Rozpocznie się wyłączanie dodatków, które zostały przygotowane tylko dla Joomla! 1.5. 
15 marzec 2013: Wszystkie niepoprawione dodatki (muszą zostać przygotowane dla wersji 2.5 / 3.0) zostaną usunięte z JED

Trochę liczb (JED)

4,425 - tyle jest dodatków oznaczonych jako "tylko dla Joomla! 1.5"
6,518 - tyle jest dodatków zgodnych z Joomla! 2.5
1,994 - tyle jest dodatków zgodnych z  Joomla! 3.0

Jak widać liczba dodatków, które powstały tylko dla Joomla! 1.5 jest znaczna. Ciężko mi uwierzyć, że każdy deweloper zabierze się za przygotowanie swojego dodatku dla Joomla! 2.5 czy 3.0. Oznaczać to może znaczne uszczuplenie zasobów JED.

Gdzie będzie można znaleźć dodatki dla Joomla! 1.5

Po usunięciu dodatków "tylko dla Joomla! 1.5" gdzieś będzie trzeba je zarchiwizować. Padł pomysł aby utworzyć repozytorium plików z dodatkami dla Joomla! 1.5 w ramach JED. Niestety nie wiem jak to miałoby wyglądać ani kiedy zostanie zrealizowane. Oczywiście dodatki nadal będzie można znaleźć na prywatnych stronach deweloperów - jednak znacznie wydłuży nam to czas wyszukiwania oraz pozbawi możliwości zapoznania się z opiniami innych użytkowników (tak, jak jest to teraz na JED)

Konkluzja

Jeśli posiadasz swoją stronę na Joomla! 1.5 - to właśnie przyszedł najwyższy czas na jej migrację do Joomla! 2.5. Jeśli jesteś w trakcie budowania swojej strony i używasz Joomla! 1.5 - to pobierz z katalogu dodatki, które być może będą ci potrzebne .. lub  od razu zacznij migrację do Joomla! 2.5 - w takim przypadku "im szybciej - tym lepiej".

Nie będę pisał nic na temat tego, czy zgadzam się z decyzją o usuwaniu dodatków dla Joomla! 1.5 z JED. Szczerze mówiąc z materiałem zapoznałem się dzisiaj i jeszcze dobrze nie przeanalizowałem "za i przeciw".

tekst oryginalny: http://community.joomla.org/

 

 

Czytany 6841 razy Ostatnio zmieniany sobota, 09 luty 2013 14:42
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Michał Trzepizur

Michał Trzepizur

Administrator Joomla! Wiceprezes Fundacji PCJ "Otwarte Źródła". Twórca programu JAMP (lokalny serwer dla Joomla!). Administrator Polskiego Centrum Joomla!. Zawodowo związany z branżą IT. Od wielu lat zajmuje się administracją witryn opartych o CMS Joomla!.

comments powered by Disqus