Monitorowanie strony www - Joomla!

czwartek, 06 luty 2014 12:03 | Napisał:  Michał Trzepizur

Jeśli chcesz wiedzieć kiedy Twoja strona przestała działać a tym samym zareagować i naprawić ją tak szybko jak to możliwe - ten artykuł jest dla Ciebie.

Monitoring

Każdemu zdarza się sytuacja w której jego strona przestała działać a klienci, czytelnicy nie mogą się na nią dostać. Można by pomyśleć, no tak, skoro nie działa, to na pewno ktoś mi o tym powie - nic bardziej mylnego. Użytkownicy internetu szukają informacji, chcą ją uzyskać szybko i bezproblemowo. Jeśli trafili na Twoją stronę, to chcieli się dowiedzieć czegoś, co właśnie na niej się znajdowało. Użycie słowa "znajdowało" nie jest przypadkowe, zakładając, że Twoja strona właśnie w tym momencie przestała działać, użytkownik po prostu poszuka innej, na której znajdzie interesujące go informacje. Nie posiadam żadnych statystyk ile procent użytkowników poinformuje administratora o tym, że strona nie działa ale sami sobie odpowiedzcie ile razy Wy napisaliście wiadomość do administratora serwisu jeśli trafiliście na niedziałającą stronę ? :)

Monitoring i biznes

Sprawa monitoringu strony ma ogromne znaczenie w przypadku, kiedy nasza strona jest naszym źródłem dochodów lub znaczną częścią ich pozyskiwania. Przykładem idealnym oczywiście może być prowadzenie sklepu online. Kiedy potencjalny klient trafi na stronę (z zamiarem zakupu) a strona ta nie działa to oczywiście znajdzie inny sklep o podobnej tematyce i pewnie już do nas nie wróci. Tym samym awaria naszej strony, której nie byliśmy w stanie wychwycić bardzo szybko przełoży się na potencjalne straty.

Kolejnym przykładem może być prowadzenie usług administracyjnych, w których klienci zlecają nam "pilnowanie" ich witryn. Czy ktoś z was bez przerwy sprawdza, czy strona klienta działa? - nie sądzę. W takich przypadkach aplikacja, która będzie pracowała za nas i informowała nas kiedy strona przestała działać jest bardzo istotna.


Automatyzowanie działań monitoringu

W sieci istnieje sporo witryn oferujących monitoring strony. Niektóre są bezpłatne, niektóre płatne. Różnią się także możliwościami i opcjami konfiguracyjnymi. W tym artykule opiszę działanie bezpłatnego serwisu "Uptime Robot", który powiadomi nas o problemach z naszą stroną, wysyłając nam wiadomość e-mail. Istnieje możliwość powiadomienia SMS - ale serwis korzysta z bezpłatnych bramek operatorów i dla Polski jest dostępna tylko bramka sieci PLUS GSM.

Uptime Robot

Oczywiście zaczynamy od rejestracji na stronie : http://uptimerobot.com/. Po rejestracji i aktywowaniu konta możemy przejść do dodania naszych stron, które chcemy monitorować.

add-monitors

Wybieramy jeden z typów monitorowania oraz adres na jaki chcemy otrzymywać powiadomienia. Dostępne jest kilka możliwości:

HTTP(s) - czyli wysyłanie żądania do strony a każda odpowiedź z kodem (200) uznawana jest za poprawne działanie strony. Tutaj należy dobrze przemyśleć, czy to nam wystarczy - bo jeśli np: strona zostanie zaatakowana a jej główna strona podmieniona - to nie zostaniemy o tym poinformowani gdyż sprawdzane jest tylko "czy strona odpowiada a nie co się na niej znajduje"

Keyword - to rozwiązanie jest znacznie ciekawsze. Monitor sprawdza, czy na naszej stronie w "Słowach kluczowych" znajduje się zdefiniowane przez nas słowo. Na potrzeby testów na swojej stronie dodałem słowo kluczowe "uptime". Kiedy nasza strona nie działa - to system nie będzie mógł pobrać tego słowa i zostaniemy poinformowani o tym na zdefiniowany adres e-mail. Ta sama sytuacja spotka nas w przypadku, kiedy nasza strona zostanie zaatakowana i podmieniona (no chyba, że atakujący doda w swoim pliku takie samo słowo kluczowe jakie zdefiniowaliśmy.

Ping - To wysłanie pakietu ICMP i czekanie na jego powrót. Niestety często zdarza się tak, że odpytywanie serwera przez ping jest blokowane - więc metoda ta może być bezzasadna.

Port - W zasadzie nie nadaje się do monitorowania samej strony a bardziej usług serwera (o ile jest możliwość sprawdzenia portu) lub innych, które nasłuchują na jakimś porcie.

dashboard
Widok Panelu statystyk dla strony

Plusy i minusy

Przede wszystkim oferowane rozwiązanie jest bezpłatne. Interwał testowania strony to 5 min - więc wydaje się to w zupełności wystarczające. Możliwość dodania dowolnej ilości stron - to dodatkowy atut. Minusami na pewno jest dostępność tylko jednej polskiej bramki SMS. Minusem może być także fakt, że nasze strony monitorowane są z lokalizacji :

  • 74.86.158.106 (Dallas - USA)
  • 74.86.158.107 (Dallas - USA)
  • 74.86.158.108 (Dallas - USA)
  • 46.137.190.132 (Dublin - Ireland)
  • 122.248.234.23 (Singapore)

Jak widać tylko jeden z serwerów znajduje się w europie. Dość wysokie czasy odpowiedzi na zapytania "monitora" czy nasza strona działa czy nie mogą zatem przekładać się na błędne informowanie nas o tym, że strona nie działa. Zdarza się to bardzo sporadycznie i nie jest uciążliwe.

Własne rozwiązania

Ponieważ nie było mojej bramki abym mógł skorzystać z powiadomień SMS, skorzystałem z innego rozwiązania, które może i Wam się przyda. Jako posiadacz telefonu w sieci T-Mobile korzystam z ich usługi "eranet". Uptime Robot jest skonfigurowany tak, aby wysyłać e-mail na moją skrzynkę pocztową w eranet a z kolei eranet ma ustawione filtry aby informować mnie SMS-em jeśli wiadomość przyszła od Uptime Robot. Rozwiązanie może mało eleganckie ale działa :). Możecie zatem również sprawdzić czy wasz operator umożliwia skorzystanie z bezpłatnej skrzynki e-mail, w której możecie włączyć notyfikacje na SMS.

Dzięki naszemu wpisowi z UptimeRobot korzysta regularnie agencja marketingowa z Wrocławia.

 

Czytany 6330 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 20 lipiec 2020 16:02
Oceń ten artykuł
(9 głosów)
Michał Trzepizur

Michał Trzepizur

Administrator Joomla! Wiceprezes Fundacji PCJ "Otwarte Źródła". Twórca programu JAMP (lokalny serwer dla Joomla!). Administrator Polskiego Centrum Joomla!. Zawodowo związany z branżą IT. Od wielu lat zajmuje się administracją witryn opartych o CMS Joomla!.

comments powered by Disqus