JCE - automatyczne zapisywanie tekstu

wtorek, 25 luty 2014 18:18 | Napisał:  Michał Trzepizur

Prawdopodobnie tak jak i mnie zdarzyło Wam się z jakiegoś powodu stracić wpisywany w artykule tekst. Ponieważ kolejny raz bezmyślnie zacząłem pisać artykuł nie zważając na "czające" się "zagrożenie" - po raz kolejny straciłem godzinę swojej pracy. Na szczęście to chyba ostatni raz.

Jeśli używasz edytora JCE, możesz w prosty sposób włączyć automatyczne i cykliczne zapisywanie swojego tekstu. Przykład poniższego rozwiązania oparty jest na edytorze JCE w wersji 2.3.4.4. Rozwiązanie to umożliwia przechowywanie naszego tekstu w cache przeglądarki - zatem nie musimy się martwić, że nasza baza danych "spuchnie" od przetrzymywania danych.

A więc po kolei:

1. Przechodzimy do naszych komponentów, zarządzania edytorem JCE a następnie do konfiguracji profili.

jce1

 

2. Wybieramy profil, którego aktualnie używamy

jce2

 

3. Przechodzimy do zakładki "Funkcje"

jce3

 

 

 4. Znajdziemy tam element, który nie jest podłączony do naszego edytora (swoją drogą nie wiem dlaczego nie jest on podpięty domyślnie). Metodą drag&drop przenosimy go na pasek naszego edytora JCE.

jce4

 

 5. Tak to wygląda po przeniesieniu :)

jce5

 

6. Tak skonfigurowany edytor z opcją automatycznego przechowywania naszego tekstu w cache przeglądarki przyda się każdemu, kto chociaż raz w życiu stracił tekst, który wprowadzał bezpośrednio na zapleczu Joomla!.

jce6

 

 
Podsumowanie: Opisywana opcja edytora podczas pisania tekstu w cyklicznych odstępach zapisuje nasz tekst w cache naszej przeglądarki. Jeśli z jakiegoś powodu stracimy dane (brak prądu, przypadkowo zamkniemy przeglądarkę itd.) Możemy odzyskać tekst klikając w ikonę pokazaną na slajdach wyżej. Wszystko oczywiście będzie działało o ile nie wyczyścimy cache przeglądarki.

Jeśli chcemy odzyskać nasz "utracony" tekst wystarczy kliknąć w ikonę - sprawdźcie sami :)

Zachęcam do testowania tego rozwiązania. Jeśli znajdziecie jakieś problemy, nieprawidłowości - piszcie w komentarzach. Materiał powstał z "potrzeby chwili", więc traktujcie go jako proponowaną metodę a nie "100% pewne rozwiązanie". Osobiście od dnia dzisiejszego będę używał JCE z włączonym autozapisem, jeśli znajdę jakieś wady - na pewno dam znać...


edit 25.02.2014 godz: 19:50

Dzięki uprzejmości i wnikliwości Sławomira Pieszczka mam informację (a nie wspomniałem o tym w artykule), że interwał autozapisu to 30s.

 

Czytany 6459 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 25 luty 2014 19:52
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Michał Trzepizur

Michał Trzepizur

Administrator Joomla! Wiceprezes Fundacji PCJ "Otwarte Źródła". Twórca programu JAMP (lokalny serwer dla Joomla!). Administrator Polskiego Centrum Joomla!. Zawodowo związany z branżą IT. Od wielu lat zajmuje się administracją witryn opartych o CMS Joomla!.

comments powered by Disqus