adres z www czy bez www?

poniedziałek, 16 sierpień 2010 15:22 | Napisał:  Michał Trzepizur
Jeśli chodzi o tak postawione pytanie, to opinii jest tyle, ile osób dyskutujących na ten temat. Warto poszukać opracowań na ten temat, które są dotępne w internecie. Znajdziecie w nich wiele za i przeciw stosowaniu www jak i jego braku w Waszym adresie internetowym.

Jednak jeśli chodzi o Joomla!, to wybór ten powinien być podjęty podczas tworzenia witryny i zakupie domeny, którą później będziemy promować w sieci. Dlaczego dla Joomla! jest istotne czy mamy adres z www czy bez www?. Najczęstszym przypadkiem jest konieczność wprowadzenia zmiennej w pliku configuration.php (linia var $live_site = '';), zmienna ta określa nam pod jakim adresem "stoi" nasza witryna. Jeśli zatem wpiszemy

var $live_site = 'www.example.com'; 

to takiego adresu z (www) powinniśmy się trzymać. Ma on znaczenie np: podczas logowania, gdzie używane są "cookies". Znaczna ilość komponentów też będzie miała "łatwiej", jeśli nie będziemy mieszali adresu z www bez www. Stąd prosta i skuteczna metoda na przekierowanie naszego adresu. Możemy zdecydować czy chcemy aby każde wywołanie naszego adresu było kierowane na www lub bez. W pliku .htaccess możemy zdefiniować nasze przekierowanie. Ja zdecydowałem, że będę używał adresu z www (www.trzepizur.pl) i w pliku .htaccess umieściłem następujący wpis:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^trzepizur.pl
RewriteRule ^(.*)$ http://www.trzepizur.pl/$1 [R=301,L]


W takim ustawieniu po wpisaniu w pasku adresu http://trzepizur.pl każdy zostanie przekierowany automatycznie na adres http://www.trzepizur.pl. Oczywiście możemy również odwrócić sytuację:

RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.trzepizur.pl
RewriteRule ^(.*)$ http://trzepizur.pl/$1 [R=301,L]

Oczywiście do przekierowania można użyć dodatków/ pluginów, które dostępe są w Głównym Katalogu Rozszerzeń, jednak najlepiej jest to zrobić samemu i mieć pełną świadomość tego co i gdzie się zmienia.


Czytany 6160 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 14 styczeń 2013 18:27
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Michał Trzepizur

Michał Trzepizur

Administrator Joomla! Wiceprezes Fundacji PCJ "Otwarte Źródła". Twórca programu JAMP (lokalny serwer dla Joomla!). Administrator Polskiego Centrum Joomla!. Zawodowo związany z branżą IT. Od wielu lat zajmuje się administracją witryn opartych o CMS Joomla!.

comments powered by Disqus